background

دیزل ژنراتور یا موتور های دیزلی چگونه کار میکند؟

دیزل ژنراتور دستگاهی است که سوخت دیزلی را تبدیل به الکتریسیته می‌کند، و از دو جز اصلی موتور الکتریکی و ژنراتور ساخته شده است که با یکدیگر کار می‌کنند.
تعمیر و تامین انواع قطعات دیزل ژنراتور کاترپیلار

دیزل ژنراتور یا موتور های دیزلی چگونه کار میکند؟

دیزل ژنراتور دستگاهی است که سوخت دیزلی را تبدیل به الکتریسیته می‌کند، و از دو جز اصلی موتور الکتریکی و ژنراتور ساخته شده است که با یکدیگر کار می‌کنند.

دیزل ژنراتور اگر چه یک دستگاه مستقل است که سوخت دیزلی را تبدیل به الکتریسیته می‌کند، ولی در واقع از دو جز اصلی یکی موتور الکتریکی ودیگری ژنراتور ساخته شده است که با یکدیگر کار می‌کنند.
 
 
موتور الکتریکی سوخت دیزلی را برای تولید حرکت ژنراتور می‌سوزاند و ژنراتور الکتریکی حرکت تولید شده را تبدیل به برق الکتریسیته می‌کند.
این دو با یک میل لنگ به هم متصل شده اند که باعث آسان شدن انتقال حرکت از موتور به ژنراتور می‌شود. دقیقا زمانی که میل لنگ توسط موتور می‌چرخد به دلیل اتصال به ژنراتور، محور اصلی ژنراتور نیز می‌چرخد و این حرکت با سرعت بالا باعث چرخش آهنربای درونی سیم پیچ ژنراتور شده و الکتریسیته تولید می‌شود.
تمامی کار توضیح داده شده دیزل ژنراتورهای مدرن بر مبنای القای الکترومغناطیس کشف شده توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ می‌باشد. کشف فارادی این بود که جریان بالای بار الکتریکی می‌تواند توسط حرکت رسانای الکتریکی مانند سیمی که شامل بار الکتریکی در میدان مغناطیسی است القا شود. این حرکت تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای سیم یا رسانای الکتریکی ایجاد می‌کند که در عوض باعث می‌شود بار الکتریکی جریان بیابد و جریان الکتریکی تولید شود.

معرفی دیزل ژنراتور‌ها

دیزل ژنراتور‌ها علاوه بر دو جز اصلی شامل اجزای دیگری نیز هستند چرا که بدون این‌ها نمی‌توانند به خوبی کار کنند:
-موتور
-ژنراتور
-مخزن سوخت ژنراتور
-رگولاتور ولتاژ
-سیستم خنک کننده
-سیستم روغن ژنراتور
-شارژ باتری
-سیستم کنترل
-سکوی اتصال
-سیستم دود خروجی ژنراتور

دیزل ژنراتور‌ها انواع مختلفی دارند که در اینجا چند نمونه را نام میبریم:
دیزل ژنراتور کامینز، دیزل ژنراتور پرکینز، دیزل ژنراتور کامینز چین، دیزل ژنراتور ولوو، دیزل ژنراتور لوول، دیزل ژنراتور دویتس، کانوپی و….
در مواردی بدلیل شرایط محلی استفاده از دیزل ژنراتور‌ها مانند جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز و یا آسیب‌های احتمالی ناشی از عوامل جوی و یا نزدیکی به مناطق مسکونی برای جلوگیری از آلودگی صوتی، بایستی از دیزل ژنراتورهای پوشش دار (Canopy) استفاده نمود. این پوشش‌ها براساس هدف، بایستی دارای ویژگی‌ها و مشخصات فنی خاصی باشند و توسط متخصصین این امر تولید شوند.

در مکان هایی مانند بیمارستان، هتل، مکان‌های تجاری، رفاهی، تفریحی، آموزشی و صد‌ها موارد دیگر که بایستی صدای دیزل ژنراتور حداقل میزان ممکن باشد از کانوپی استفاده میشود.

گاز ژنراتور چیست؟
گاز ژنراتور دستگاهی است که با استفاده و سوخت گازی در موتور، انرژی الکتریکی را ایجاد می‌کند. همانند دیزل ژنراتور توان این نوع ژنراتور‌ها از زیر ۱۰ کیلو ولت آمپر تا ۸۰۰۰ کیلو ولت آمپر قابل دسترسی می‌باشد. نکته مهم در انتخاب ژنراتور گازی، موتور آن بوده که باید بر پایه موتور گاز سوز طراحی شده باشد. اکثر موتور‌های دوگانه سوز یا تبدیل دیزل به گاز برای استفاده از گاز شهری مناسب نبوده و پس از مدتی مشکلات فراوانی را در قسمت موتور برای کاربر ایجاد می‌کند.
 

singnture
دیزل ژنراتور یا موتور های دیزلی چگونه کار میکند؟

راهکار ماشین

ارسال درخواست

با پرکردن فرم زیر میتوانید درخواست خود را برای همکاران ما ارسال کنید.